Snackbridge

From Noisebridge
(Difference between revisions)
Jump to: navigation, search
(compressed january entries to a single entry for all of january)
Line 20: Line 20:
 
==Progress Notes==
 
==Progress Notes==
 
===Update: February 14, 2011===
 
===Update: February 14, 2011===
* Those of you that haven't tried the S'mores poptarts don't know what you're missing.  The s'mores are unlike any other poptart.  
+
* Those of you that haven't tried the S'mores poptarts don't know what you're missing.  The s'mores are unlike any other poptart. Instead of the usual poptart dough, the outside is graham cracker.  Also, the inside has not one but TWO flavors: chocolate and marshmallow. Seriously, try them out.
Instead of the usual poptart dough, the outside is graham cracker.  Also, the inside has not one but TWO flavors: chocolate and marshmallow. Seriously, try them out.
+
 
* Anybody buying snacks for Snackbridge should know that snacks should be individually packaged.  Also, I try to buy a new snack every once in awhile, just to keep things interesting and see how well it is received.  Teddygrahams are a perfect example of a new snack that ended up being reasonably popular.
 
* Anybody buying snacks for Snackbridge should know that snacks should be individually packaged.  Also, I try to buy a new snack every once in awhile, just to keep things interesting and see how well it is received.  Teddygrahams are a perfect example of a new snack that ended up being reasonably popular.
 
* Average snackbridge expense year-to-date is $100 every two weeks.
 
* Average snackbridge expense year-to-date is $100 every two weeks.
Line 31: Line 30:
 
* <b>what gets eaten</b>: ramen, honeybuns, cosmic brownies, and poptarts.<br />
 
* <b>what gets eaten</b>: ramen, honeybuns, cosmic brownies, and poptarts.<br />
 
poptarts in general tend to get eaten very quickly.<br />
 
poptarts in general tend to get eaten very quickly.<br />
blueberry poptarts seem to always get eaten faster than any other flavor.</li>
+
blueberry poptarts seem to always get eaten faster than any other flavor.
 
* <b>what doesn't get eaten</b>: cup o' noodles and cereal.<br />
 
* <b>what doesn't get eaten</b>: cup o' noodles and cereal.<br />
 
for cup o' noodles, i would've thought the convenience of having the cup would've made them go faster than ramen.<br />
 
for cup o' noodles, i would've thought the convenience of having the cup would've made them go faster than ramen.<br />
Line 49: Line 48:
 
</tr>
 
</tr>
 
<tr>
 
<tr>
<td nowrap="nowrap">January 2, 2011</td>
 
<td>$ 15</td>
 
<td>$ 0</td>
 
<td>Ramen noodles, chips, salsa, frozen pizza</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 4, 2011</td>
 
<td>$ 5</td>
 
<td>$ 0</td>
 
<td>potatoes, eggs</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 5, 2011</td>
 
<td>$ 6</td>
 
<td>$ 0</td>
 
<td>~$50 of snacks - sugar cubes, milk, chips, trailmix bars, poptarts, brownies</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 6, 2011</td>
 
<td>$ 6</td>
 
<td>$ 0</td>
 
<td>recoup costs of prior purchases</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 7, 2011</td>
 
<td>$ 8</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>recoup costs of prior purchases</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 8, 2011</td>
 
<td>$ 5</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>recoup costs of prior purchases</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 9, 2011</td>
 
<td>$ 9</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>recoup costs of prior purchases</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 9, 2011</td>
 
<td>$ 0</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>~$20 of snacks purchased - cheese crackers, cup of noodles, ramen, cupcakes, brownies</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 10, 2011</td>
 
<td>$ 3</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>recoup costs of prior purchases. so far, $60 cash-in / $90 cash-out.</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 12, 2011</td>
 
<td>$ 11</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>recoup costs of prior purchases. so far, $70 cash-in / $90 cash-out.</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 14, 2011</td>
 
<td>$ 5</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>recoup costs of prior purchases. so far, $75 cash-in / $90 cash-out.</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 16, 2011</td>
 
<td>$ 7</td>
 
<td>$ 2</td>
 
<td>~$40 of snacks purchased - cheese crackers, poptarts, brownies, cereal, fruit roll-ups, honeybuns.</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 22, 2011</td>
 
<td>$ 25</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>recoup costs of prior purchases. so far, $100 cash-in / $130 cash-out.</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 22, 2011</td>
 
<td>$ 0</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>~$15 of snacks purchased, specifically what seems to go fast: poptarts, cheese crackers, brownies, honeybuns.<br />
 
    <b>if we are not stocking the snacks you like, please say something!</b></td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 25, 2011</td>
 
<td>$ 19</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>~$15 of snacks purchased: ramen noodles, poptarts, sunflower seeds.<br />
 
total $120 cash-in / $160 cash-out.</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 27, 2011</td>
 
<td>$ 14</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>~$25 of snacks purchased: blueberry poptarts, chips, brownies, ricecrispy treats, honeybuns.<br />
 
total $135 cash-in / $185 cash-out.</td>
 
</tr>
 
<tr>
 
<td nowrap="nowrap">January 30, 2011</td>
 
<td>$ 17</td>
 
<td>$ 1</td>
 
<td>total $152 cash-in / $185 cash-out.</td>
 
</tr>
 
 
<tr>
 
<tr>
<td nowrap="nowrap">January 31, 2011</td>
+
<td nowrap="nowrap" colspan="3">January 2011</td>
<td>$ 5</td>
+
<td>total $160 cash-in / $205 cash-out.</td>
<td>$ 1</td>
+
<td>~$20 of snacks purchased: poptarts, cheese crackers, raisins, ricecrispy treats, teddygrahams.<br />
+
total $160 cash-in / $205 cash-out.</td>
+
 
</tr>
 
</tr>
 
<tr>
 
<tr>

Revision as of 01:43, 20 February 2011

Contents

Feed starving hackers.

Snackbridge is donations specifically for bulk snack foods. Such foods include, but are not limited to:

  • ramen noodles (5 individual packs for ~ $1),
  • chips / crackers / poptarts, and
  • cookies / pastries / trailmix.

No money? No problem!

Please take a snack if you would like one. Many people don't always have cash with them. Feel free to take a snack anyway. You can (and should) "make good" by leaving some money later.

Benefits

  • Keeping snack foods in-house means you don't need to leave the space and break your concentration whenever you want a quick snack.
  • Buying in bulk allows economies of scale - we get more food for less money.
  • Sharing food is another way to be excellent to each other.

Recommended donation

Recommended donation is $1 per snack. At minimum, please donate at least a quarter (25 cents). The average cost of an individual snack is typically about 25 cents. However, not everybody has money with them to leave a donation. Also, any profits from the snack donations support Noisebridge.

Progress Notes

Update: February 14, 2011

  • Those of you that haven't tried the S'mores poptarts don't know what you're missing. The s'mores are unlike any other poptart. Instead of the usual poptart dough, the outside is graham cracker. Also, the inside has not one but TWO flavors: chocolate and marshmallow. Seriously, try them out.
  • Anybody buying snacks for Snackbridge should know that snacks should be individually packaged. Also, I try to buy a new snack every once in awhile, just to keep things interesting and see how well it is received. Teddygrahams are a perfect example of a new snack that ended up being reasonably popular.
  • Average snackbridge expense year-to-date is $100 every two weeks.
  • Average snackbridge income year-to-date is $5 every couple of days.
  • Finally, the Snackbridge donation jar is admittedly very ghetto. I'm going to make a new donation jar using acrylic.

Update: January 30, 2011

For anybody that ever wishes to buy snacks, here's what I know:

  • what gets eaten: ramen, honeybuns, cosmic brownies, and poptarts.

poptarts in general tend to get eaten very quickly.
blueberry poptarts seem to always get eaten faster than any other flavor.

  • what doesn't get eaten: cup o' noodles and cereal.

for cup o' noodles, i would've thought the convenience of having the cup would've made them go faster than ramen.
for cereal, the hassle of finding milk keeps them from getting eaten.

Update: January 5, 2011

Snackbridge is working quite well! If there are particular snacks you'd like Noisebridge to keep around, leave a note in the Snackbridge donation jar or mention something to Patrick. Several people have already suggested more fresh fruit and health food, so we're going to try and find some good deals on those and stock up.

Snack Money Journal

Date Amount Taken Amount Left Comments / Purchases / Totals (Approximate)
January 2011 total $160 cash-in / $205 cash-out.
February 2, 2011 $ 19 $ 1 ~$40 of snacks purchased: poptarts, cheese crackers, ricecrispy treats, honeybuns, cosmic brownies, teddygrahams.

Bought more than usual based on knowledge of what snacks get eaten and also how quickly snacks get eaten.

total $180 cash-in / $245 cash-out.
February 3, 2011 $ 5 $ 1 total $185 cash-in / $245 cash-out.
February 6, 2011 $ 15 $ 1 total $200 cash-in / $245 cash-out.
February 9, 2011 $ 30 $ 3 ~$45 of snacks purchased: cosmic brownies, honeybuns, poptarts, cheese crackers, chips, teddygrahams.
total $230 cash-in / $290 cash-out.
February 11, 2011 $ 15 $ 2 total $245 cash-in / $290 cash-out.
February 13, 2011 $ 10 $ 2 total $255 cash-in / $290 cash-out.
February 13, 2011 $ 0 $ 2 $20 of snacks purchased: ramen noodles, cheese crackers, poptarts, ricecrispy treats, cosmic brownies.
total $255 cash-in / $310 cash-out.
February 16, 2011 $ 27 $ 1 $9 of dollars / $18 of quarters.
total $282 cash-in / $310 cash-out.
February 19, 2011 $ 12 $ 1 $50 of snacks purchased: poptarts, chips, cheese crackers, ricecrispy treats, honeybuns, cosmic brownies, teddygrahams.
total $294 cash-in / $360 cash-out.


Ramen noodles beef.jpg Ramen noodles chicken.jpg
Cosmic brownies.gif

Personal tools